Województwo Śląskie to jedno z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów w Polsce. To kraina nieskazitelnej przyrody, bujnego życia kulturalnego i zróżnicowanego krajobrazu.

Pasma górskie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej są wymarzonymi miejscami do uprawiania turystyki aktywnej, zarówno zimą, jak i latem.

Zamek Książąt Pszczyńskich z urokliwym zespołem pałacowo-parkowym w Pszczynie, średniowieczne ruiny zamków obronnych na „Szlaku Orlich Gniazd” są najsłynniejszymi obiektami z długiej listy zamków i pałaców pełniących niegdyś funkcje obronne lub reprezentacyjne.

To tutaj w Częstochowie, w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze, „bije serce narodu”. Sanktuarium z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny odwiedza corocznie blisko pięć milionów pielgrzymów z całego świata.

W województwie śląskim znajdują się również niepowtarzalne i unikatowe zabytki techniki. Dziesiątki obiektów związanych z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Wśród nich dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Kopalnia Guido i Sztolnia Królowej Luizy w Zabrzu czy Muzeum Śląskie w Katowicach to miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć.


 

Kocioł Czarownic

fot. Archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

Stadion Śląski w Chorzowie to jedna z „legend” polskiej piłki nożnej. Pomysł jego budowy pojawił się już w czasach międzywojennych, ale do realizacji doszło w latach 50. ubiegłego stulecia. Po otwarciu, w 1956 roku, był największym obiektem tego typu w kraju – mógł pomieścić ponad 100 tysięcy widzów.

Gościł najważniejsze wydarzenia sportowe w Polsce, począwszy od reprezentacyjnych i klubowych meczów piłkarskich (tutaj m.in. Polska wygrała z ZSRR w 1957 roku, zwyciężyła Anglię w 1973, a zwycięstwem z Belgią, w 2007 roku, przypieczętowała pierwszy w historii awans do finałów mistrzostw Europy) przez prestiżowe zawody żużlowe i kolarskie po rozgrywki lekkoatletyczne. W 1991 roku odbył się pierwszy wielki koncert rockowy – zagrał wtedy zespół AC/DC. Później gościły zespoły Metallica, The Police i U2.

W 2017 roku zakończyła się jego wieloletnia przebudowa. W jej efekcie stadion ma prawie 55 tysięcy miejsc siedzących oraz zadaszenie.

Obiekt został udostępniony do zwiedzania. Turyści mogą wejść na arenę główną, przejść tunelem zawodniczym do szatni, obejrzeć wystawę “Potęga emocji. Stadion Śląski 1956-2017” oraz zwiedzić znajdujący się tam posterunek policji.

 

 

Śląski Central Park

 

W sercu regionu dla spragnionych zieleni i natury znajduje się Park Śląski im. gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie, zwany do niedawna Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku. To ponad 600-hektarowe „zielone płuca” aglomeracji. Wielkość czyni go największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z większych na świecie (jest prawie dwa razy większy od nowojorskiego Central Parku, a cztery razy od londyńskiego Hyde Parku!). Park bogactwem atrakcji nadal przyciąga tłumy odwiedzających nie tylko z województwa śląskiego. Każdy może wybrać coś dla siebie: relaksujący spacer po parkowych alejach, jazdę na rowerze po przygotowanych trasach, bieganie, nordic walking, koncerty i inne imprezy wystawowe, targowe itp. Wśród atrakcji warto wymienić m.in.: Planetarium Śląskie (największe i najstarsze w Polsce), Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny”, Stadion Śląski, Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko (największe w Polsce) oraz Rosarium.

 

 

Muzeum Śląskie

fot. Radosław Kaźmierczak

Kompleks budynków Muzeum Śląskiego, znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, wraz z innymi powstałymi tutaj instytucjami tworzy Strefę Kultury – nowe centrum życia kulturalnego miasta.

Kopalnia Węgla Kamiennego “Katowice” pracowała od trzeciego dziesięciolecia XIX wieku, aż do końca stulecia ubiegłego. Łącznie wydobyła około 120 mln ton węgla. Pozostały po niej charakterystyczne, zabytkowe budynki, spośród których duża część została zbudowana jeszcze w XIX wieku, a poszczególnym gmachom nadano kształty nawiązujące do budownictwa romańskiego i gotyckiego. To właśnie te tereny pokopalniane zagospodarowało na swoją nową siedzibę Muzeum Śląskie.

Główną częścią kompleksu architektonicznego muzeum stanowi ośmiokondygnacyjny budynek, w którym aż 4 poziomy znajdują się pod ziemią. Na kondygnacji P-2 można zobaczyć Galerię sztuki polskiej od 1800 do 1945 roku, Galerię sztuki polskiej po 1945 roku, Galerię plastyki nieprofesjonalnej. Na kondygnacji P-4 prezentowane są wystawy: Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, Galeria śląskiej sztuki sakralnej, Laboratorium przestrzeni teatralnych – przeszłość w teraźniejszości, Centrum Scenografii Polskiej oraz ekspozycji czasowych.

Na terenie Muzeum znajduje się Wieża wyciągowa szybu kopalnianego „Warszawa”, do której dobudowano panoramiczną windę. Rozciąga się z niej panorama na całe miasto.

Więcej informacji o atrakcjach regionu można znaleźć na portalu turystycznym województwa śląskiego https://www.slaskie.travel/pl-PL.